DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

 

V tomto návodu Vám popíšeme, jak nenáročně a levně vyrobit elfskou šavli, která je určena hlavně pro děti a začátečníky vzhledem k jejímu dostatečnému měkčení. Výroba takovéto zbraně stojí kolem 150 Kč a trvá přibližně dvě hodiny. Vzhledem k vynechání práce s lepidlem je tento postup vhodný zejména pro tábory a byty, jeho nevyužití dále zkracuje délku práce a snižuje náklady. Tento postup lze obdobným způsobem využít i s lepidlem, například chemoprenem.

1) Vhodným jádrem této zbraně je tlustostěnná vodovodní trubka. Její výhodou je nízká cena, vysoká pružnost (při běžném použití nehrozí její zlomení) a po zahřátí ji lze jednoduše tvarovat. Jako měkčení poslouží izolace na trubky - mirelon. Použijeme dvě různé tloušťky. Větší tloušťku na ostří a tenčí na boční plochu čepele. Dále potřebujeme dva plastové vršky z petlahví a dva druhy lepící pásky. Látkovou kobercovku a power tape pásku. Pokud máte možnost, doporučujeme sehnat i starou duši z kola (v našem návodu nevyužita).

 

 

2) Nad ohněm (postačí i sporák) ohřejeme PVC trubku. Ta po chvíli změkne a lze ji poměrně snadno tvarovat. Doporučujeme použít hrubé kožené rukavice (trubka pálí). Poté, co si trubku ohneme do požadovaného tvaru, v tomto tvaru ji držíme a zchladíme pod vodou, čímž docílíme poměrně rychlého ztvrdnutí a zafixování daného tvaru. Trubka má při pozvolném chladnutí tendence se rovnat.

 

 

3) Naohýbané jádro šavle je hotové, není ale problém popustit uzdu fantazii a zvolit různé tvary prohnutí. Vyhněte se ale ostrým zlomům a tvarovým deformacím trubky.

 

 

4 a 5) Na konce trubky nasadíme víčka z petlahví. To zabrání trubce proříznout se měkčením a zranit ostatní hráče. Vršek doporučujeme podlepit kobercovou páskou, ať neklouže po materiálu trubky a následně zajistit power tape páskou.

 

 

 

6) Z mirelonové trubky si uřízneme asi 1 až 1,5 cm široký pruh. Tento pruh lepíme power tape páskou (malými proužky) tam, kde má být na šavli ostří (i tupá zadní strana). Doporučujeme proužky moc neutahovat a pásku spíše pod malým tlakem přikládat.

 

 

7) Pruh měkčení (mirelonové pruhy) přehneme i přes hrot šavle a pokračujeme na tupou zadní stranu.

 

 

8) Z měkčení, které na začátku a na konci přebývá (doporučujeme schválně nechat kus navíc), můžeme s trochou fantazie a určitým množstvím lepící pásky vyrobit improvizovanou záštitu. Lze vymyslet libovolný tvar, ne však příliš dlouhý (kvůli tendenci k trhání se).

 

 

9) Další proužek měkčení - mirelonu (o něco užší než první) nalepíme na první, čímž zesílíme vrstvu. Ta by v ideálním případě měla mít více než 10mm. I tady lze popustit uzdu fantazii a vytvořit různé tvary čepelí (viz. foto). Opět pásku příliš neutahujte a pozor ať měkčení neuhýbá do boku a nekroutí se do spirály.

 

 

10, 11 a 12) Dále vezmeme tenčí mirelon a rozstřihneme jej napůl. Vznikne vcelku velká plocha kterou nalepíme na plochou stranu čepele. V tomto případě pásku utáhneme o trochu více a zbylé přečnívající kusy odřežeme. V dalších krocích si upravíme celkový tvar šavle.

 

 

 

 

13 a 14) Poté, co doděláme měkčení, oblepíme nejnamáhanější části zbraně jako je hrot, ostří a záštita několika vrstvami kobercové pásky. To zvýší životnost zbraně a zmenší riziko natržení. Pokud máte k dispozici starou duši z kola, nastříhejte ji na pruhy a ty nalepte (ideálně lepidlem chemopren) na hranu ostří a záštity. Díky duši bude skoro nemožné protrhnout plášť meče.

 

 

 

15, 16 a 17) Následně celou šavli oblepíme power tape páskou. Nastříháme si asi 20 až 30 cm dlouhé pruhy a ty na ostří zlehka příčně pokládáme. Po oblepení celé zbraně ji ještě jednou polepíme podélně. Poté už stačí jen doladit detaily jako je rukojeť. My jsme použili v návodu hnědou kobercovou pásku, ale lze využít proužek kůže nebo koženky. Tak a teď už chybí jen meč otestovat na nějaké akci ;)!

 

 

 

 

LARPu a dřevárnám zdar! - Will